Oeko-Tex Belgesi Nedir?

STANDARD 100 by OEKO-TEX® standardında ürün sertifikasyonu, şirkete tekstil zinciri boyunca ideal bir araç olur ve işletmenin kalite yönetimi için net bir değer artışıdır. Görevli enstitü veya yetkili Sertifikasyon merkezi tarafından düzenlenen OEKO-TEX® sertifikası, 12 ay boyunca geçerlidir. Bu sertifika, üzerinde belirtilen maddelerin STANDARD 100 by OEKO-TEX®' göre başarıyla test edildiğini ve bir ürün sınıfının tüm koşullarını yerine getirdiğini belgeler.

OEKO-TEX® test kriterlerinin dünya çapında aynı şekilde uygulanması sayesinde STANDARD 100 by OEKO-TEX®'e göre sertifika almış olan tekstil ve giyim şirketleri arasında hem sevkiyat tanımlarında şeffaflık sağlanmış oluyor hem oluşabilecek sorunlar durumunda bilgi akışı kolaylaştırılmış oluyor.

Bu da daha fazla üretim güvencesini sağlamakta ve tekstil zincirinde yer alan birçok alıcı artık. OEKO-TEX® kriterlerini teslimat şartlarının sabit bir parçası olarak talep ettiğinden, şirketlerin kendi ürünlerini satma şansını da artırmaktadır.

 

OEKO-TEX® Sistemindeki bir diğer avantaj, sertifikasyon için gereken masrafların tekstil zincirinde yer alan tüm ilgili şirketlere eşit dağılımıdır.

Üretilen ürünlerin insan ekolojisi açısından söz konusu güvenliği ile ilgili sorumluluk, katkı maddeleri ve donatımlardaki kimyasal kullanımını üretimsel açıdan değiştirebilen taraflara aittir.

Daha önce sertifikalandırılmış olan başlangıç maddelerinin kullanımı sayesinde bir ürünün iki kere test edilmesi gerekmediğinden, artı maliyetten de tasarruf edilmiş olunur. Her bir üretim aşamasında sadece üretime yeni eklenen elemanlar test edilir.